Ako pomáha športová rehabilitácia

Športovcov pokladáme za najzdravšiu časť populácie – veď všetci dobre vieme, aké dôležité je hýbať sa. Isteže, chápeme, že občas majú bolesti, ale predstavujeme si ich iba ako silnejšiu svalovú horúčku.

Je to možno prekvapujúce, ale športovci v skutočnosti potrebujú rehabilitáciu rovnako ako ľudia, ktorí sú chronicky chorí. Jednostranná záťaž, prepracovanosť svalov, silné bolesti – to je iba zlomok problémov, s ktorými sa telo športovca stretáva každý deň. Riešením je športová rehabilitácia.

7 spôsobov ako rehabilitácia pomáha športovcom

  1. Okamžitá úľava od bolesti – o zraneniach nehovoríme iba vtedy, keď si niekto zlomí kosť alebo má otvorenú ranu. Šport je plný nebezpečenstiev v podobe natiahnutých svalov a šliach, natrhnutých väzív, úderov a pomliaždenín. Medzi účinné pomocné metódy patrí taping, akupunktúra, masáže a hydroterapia.
  2. Prevencia zranení – pravidelné návštevy umožňujú fyzioterapeutovi odhaliť nesprávne pohyby alebo slabé miesta atléta. Spoločné cvičenie odhalí aj začínajúce zápaly alebo pomôže posilniť oblasti, u ktorých je to potrebné.
  3. Liečenie na mierurehabilitačný lekár poskytne individuálnu starostlivosť o športovca cielenejšie, ako sú spoločné rozcvičky či posilňovanie v rámci tréningu.
  4. Podpora relaxácie – bez pokojnej mysle nemôže byť žiaden športový výkon kvalitný. A na to, aby ostala pokojná, potrebuje pravidelný oddych. Masáže, hydroterapia, sauna, rozličné zábaly, ale aj cvičenie v pomalšom tempe (a predovšetkým bez ohľadu na výkon), významne podporujú relaxáciu.
  5. Liečba zranení – žiaľ, prevenciou nie je možné zabrániť absolútne všetkým zraneniam športovcov. Čas od času sa s nimi musia popasovať. Športoví fyzioterapeuti čerpajú z poznatkov danej športovej disciplíny a prepájajú ich s poznatkami z oblasti medicíny. Takto dokážu spolu so športovcom dosiahnuť rýchlejšie zahojenie prostredníctvom špeciálnych cvikov a procedúr.
  6. Kardiopulmonárny tréning – okrem prevencie a liečby dokáže správna rehabilitácia zlepšiť aj srdcový sval. Kardiopulmonárny tréning je vhodný predovšetkým pre tých športovcov, ktorí chcú vylepšiť svoju vytrvalosť, kvalitu dýchania a zvýšiť mieru svojho fitness.
  7. Flexibilita svalov a kĺbov – keď hľadíte na výkon a dosahovanie výsledkov, sila sa javí dôležitejšia ako ohybnosť. Flexibilné svaly a kĺby sú však schopné adaptovať sa na väčší rozsah neočakávaných situácií, ktoré majú potenciál viesť k zraneniam. V konečnom dôsledku je najdôležitejšie poznať a ovládať svoje telo, dopriať mu námahu i oddych a snažiť sa zlepšiť jeho funkčnosť v každodennom i profesionálnom živote.