Bezhotovostné platby dávajú platenia papierovými peniazmi na frak

V bezhotovostnej ekonomike sa uskutočňujú platby v zlomku sekundy. Obchodníci sa nemusia zaoberať hotovými peniazmi a zákazníkov neťažia nadbytočné mince a bankovky nízkej nominálnej hodnoty. Všetci využívajú pri platení platobnej karty, mobilné telefóny, smart hodinky alebo náramky. Pokrokoví technologickí revolucionári si do prstov nechávajú implantovať čipy so sieťovými prvkami pre ešte rýchlejšie platenie. Už nikdy nezabudnú kreditku doma. A ekonomika sa točí ako jedna veľká miešačka.

Elektronická hotovosť je závislá na jednej surovine – elektrine. Bez nej sa nerozpípajú sieťové prvky platobných terminálov, nezačnú pracovať servery na spracovanie údajov, nebude fungovať ani transfer dát. Peniaze v bankách na účtoch prestanú existovať. Dlhodobý blackout čiže fatálny výpadok elektrickej energie patrí zatiaľ do žánru sci-fi no je dobré mať na mysli aj túto pohromu. Prihodiť sa môže kedykoľvek a komukoľvek od manažéra až po robotníka, ktorý obsluhuje miešačku.

Dokážete si predstaviť, že napríklad pri čerpaní zdravotnej starostlivosti sa bude zdravotná poisťovňa zaujímať o vašu minulosť? Namiesto lekárskej správy si vyžiada od vašej banky súbor dát vašich platieb za posledných 20, 30 alebo 40 rokov. Na základe patričného kľúča zistí, či ste žili zodpovedne a zdravo alebo hrešili dňom i nocou. Podľa množstva zakúpeného alkoholu, cigariet, sladkostí, sýtených nápojov, tučných a mäsových jedál si poisťovňa urobí obraz, či a akú starostlivosť vám dopraje. Tu už začína ísť do tuhého. Veľký brat vás bez prestania monitoruje. A to ste doteraz so svojimi peniazmi neurobili nič nelegálneho.

Peniaze dokážu vyriešiť takmer akúkoľvek nepríjemnosť. Umne naplnená obálka bankovkami je stále dobrým riešením v krízových situácíách. Skúste si niekoho podplatiť pomocou platobnej karty. Určite nepochodíte. Dokážete si predstaviť, že by vám poškodená osoba vystavila ešte účtenku a kontrolný kód pre EET? A čo potom úhrada za vyložene nelegálne produkty a služby ako sú zbrane, drogy, prostitúcia. Je úsmevné si myslieť, že kdejaký dealer alebo spoločníčky budú vybavení terminálom pre príjem bezhotovostných platieb.