NAŠE TATRY

Tatry sa delia na pohorie Nízke Tatry, Vysoké Tatry a Západné Tatry. Ich súčasťou sú aj Roháče. Vysoké Tatry sú zároveň najvyššou časťou Karpatského oblúka aj Slovenska. Najvyšším vrcholom Tatier i celého Karpatského oblúka je Gerlachovský štít s nadmorskou výškou 2654,4 metrov. V Nízkych Tatrách je to potom Ďumbier s výškou 2043 metrov nad morom. Vzhľadom k unikátnej prírode boli v roku 1949 vyhlásený za Tatranský národný park (TANAP). Žije tu niekoľko ohrozených druhov, medzi najznámejšie patrí Kamzík Tatranský. Hovorí sa, že keď si sem tam turisti čítajú mesačný horoskop chýba im tam práve toto znamenie. V prípade, že nie ste z okolia Tatier odporúčame zamerať sa na ubytovanie v Poprade.

Rekreácia v Tatrách

Hoci sa nejedná o nijak rozsiahle pohorie, Tatry ponúkajú veľa príležitostí k športu a rekreácií. V letných mesiacoch je to predovšetkým horská turistika, v zime potom Tatry ovládnu lyžiari. Východiskovým bodom Tatier je mesto Poprad.  Lyžovanie je vzhľadom k vyššej polohe niektorých stredísk možné niektoré roky aj na začiatku mája. Dovolenku na horách tak možno stráviť aj aktívne. 

Turistika v Tatrách

Či už veríte na mesačný horoskop a v prípade nepriazne osudu nevychádzate z domu je už len na vás. No v prípade, že nie ste poverčivý obujte si turistické topánky a hor sa do hôr.  Predovšetkým Západné Tatry ponúkajú niekoľko hrebeňových ciest istených reťazami. Dlhšie a náročnejšie trasy vyžadujú predovšetkým dobrú fyzickú kondíciu a vybavenie. Dôležitá je tiež dobrá orientácia v teréne a turistická mapa. Pred každou aj ľahšou túrou, by malo byť samozrejmosťou zistiť si charakter turistickej trasy a predpoveď počasia. Môžete tak predísť nepríjemnému prekvapeniu či rôznym rizikám. Počasie v horách sa môže zmeniť v priebehu niekoľkých okamihov. V prípade ťažkostí je možné privolať horskú službu, jej zásahy sú však spoplatnené. Je teda dobré si zaobstarať kvalitné poistenie, ktoré by prípadné náklady pokrylo. Pre ubytovanie vo Vysokých Tatrách môžete zvoliť z ponuky rôznych typov ubytovacích zariadení. Najmä ubytovanie v Poprade je medzi turistami veľmi obľúbené.  Pre turistov potom pripadá do úvahy ponuka horských chát. Ponuka ubytovania je teda široká. V letnej sezóne však môže byť niekoľko ubytovacích zariadení plne obsadených, je tak vhodné si pobyt rezervovať vopred. Výhodou môže byť tiež zľava na ubytovanie, ktorú môžeme v prípade rezervácie získať.