Novodobé závislosti – závislosť na smartphone

závislosť na smartphone

Medzi najrozšírenejšie bežné závislosti patrí alkoholizmus, závislosť na cigaretách či drogová závislosť. Už menej časte sa skloňuje závislosť na sexe či počítačových hrách. Závislosti sú vždy nebezpečné a výrazne ohrozujú psychické zdravie človeka. Nikdy ich netreba podceňovať a je dôležité včas ich odhaliť a začať liečiť. Každá závislosť v podstate spočíva v tom, že človek nie je spokojný sám so sebou, ale ostáva nervózny a môže prepadať až panike v prípade, ak mu objekt jeho závislosti nie je dožičený. Základom psychického zdravia človeka je v podstate to, že môže sám so sebou vydržať a nepotrebuje neustále vonkajšie stimulanty.

V podstate každý považuje za škodlivé časté užívanie alkoholu, každodenné fajčenie cigariet či užívanie drog. Varovné signály sme schopný veľmi dobre včas rozpoznať, jediným háčikom ostáva či s tým má chuť pracovať sám dotyčný alebo si radšej po nociach potajomky objednáva alkohol online.

V dnešnej dobe sa však objavuje nová, na prvý pohľad nevinná ale pri tom veľmi závažná a nebezpečná závislosť. Je to závislosť na smartphonoch.  Zdá sa vám to ako hlúposť? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Mne je už istú dobu jasné, že sa nám tu stále viac rozširuje tento novodobý nešvár, ak si to však neuvedomujete, proste sa viac pozrite vôkol seba. Ste v nákupnom centre, vidíte ľudí kráčajúcich oproti vám? Stretnú sa vám pohľady? Predpokladám, že asi tak každý druhý do vás skoro narazí pretože neodlepí oči z displeju svojho mobilu. Všímajte si to. Cestujete vlakom? Schválne, urobte si malú prechádzku vlakom a uvidíte, koľko ľudí nebude mať v ruke toto elektronické šidlo. Vyšli ste si do reštaurácie? To len bude “podívaná”. Áno najnovšie sa robia fotky pred aj po jedlom, ako dôkaz, že to bolo naozaj dobré.

Myslím, že situácia je vážna, psychológovia už vypracúvajú štúdie a hľadajú spôsoby ako liečiť tieto nové závislosti. Neviete odtrhnúť oči zo svojho mobilu? Nie je na škodu zvážiť návštevu psychologickej poradne.