Nakupovanie v supermarkete

Ako čo najviac ušetriť na nákupoch potravín

Nákupy potravín patria k takmer každodennej rutine. Sú aj takí, ktorí robia veľké nákupy niekoľkokrát mesačne a zúčastňuje sa ich celá rodina. Pri takýchto výjazdoch do obchodov človek rýchlo zistí, že nákup potravín mesačne tvorí jednu z najväčších položiek rodinného rozpočtu. Oplatí sa preto zužitkovať tipy a rady, vďaka ktorým je možné ušetriť peniaze pri každom jednom nákupe, a to nezanedbateľnú čiastku. Potraviny sú totiž okrem pohonných hmôt a energií ďalšou kategóriou, ktorú nadpriemerne zasiahla inflácia.

Tipy na cenovo výhodné nákupy

Pri nakupovaní nám najväčší finančný obnos dokáže ušetriť jednoznačne tovar v akcii. Rovnako výhodné je aj porovnávanie konkurenčných ponúk, nakupovanie sezónnych produktov, alebo spísanie nákupného zoznamu. Pri nákupnom zozname je dôležité ho aj následne dodržiavať a nedať sa zlákať tým, čo na zozname nefiguruje.

Nakupovanie tovaru výberom z akčných letákov

Hypermarkety a supermarkety sa medzi sebou doslova predbiehajú, ktorý z nich ponúkne zákazníkom najlákavejší tovar v akcii. Počas nakupovania by však mal byť zákazník obozretný a nenakupovať dané produkty hneď, akonáhle na nich vidí štítok so zľavou. Stáva sa totiž, že nie vždy sú produkty označené ako akciový tovar naozaj cenovo výhodné. Kupujúci by mal najprv skontrolovať, aké cenové ponuky za dané produkty sa nachádzajú u konkurencie, a až následne sa pustiť do nákupu tovaru uvedeného v akciových letákoch. Na rýchle porovnanie akciového tovaru sú vhodné internetové obchody. Nákup potravín online na Slovensku umožňuje napríklad hypermarket Tesco.

Nakupovanie akciových produktov do zásoby

Akonáhle kupujúci objaví tovar, ktorý je v zľave a týka sa to predovšetkým trvanlivého tovaru, zvádza to k zakúpeniu niekoľkých kusov do zásoby. Ideálne je nakupovať také množstvo, o ktorom je zákazník presvedčený, že sa v domácnosti zužitkuje v dohľadnom čase a hlavne počas trvania záruky výrobku. Napríklad taký olej v akcii alebo najlacnejšie maslo v akcii je v akčných letákoch obchodov naozaj často, nie je preto nutné vytvárať si nadmerné zásoby, ktoré následne veľmi často končia v odpade. Pre rastlinné maslo, ktoré je v akcii by sa mal tak kupujúci vybrať až vo chvíli, keď ho naozaj potrebuje, nie v momente, keď ho objaví uvedené v akciovom letáku. 

Výber sezónnych potravín

Okrem nakupovania podľa akciových letákov je výhodné aj nakupovanie tzv. sezónnych potravín, predovšetkým ovocia a zeleniny. Plodiny, ktoré sú vypestované na Slovensku, nie z dovozu, bývajú lacnejšie, hlavne pokiaľ ide o sezónne ovocie. V lete je preto ideálne kupovať jahody, čučoriedky, mrkvu, uhorky alebo napríklad rajčiny a v zime dať prednosť napríklad jablkám. Chceme predsa jesť čerstvo, zdravo, chutne a bez zbytočného plytvania a je na to naozaj dostatok pádnych dôvodov.

Nakupujte s nákupným zoznamom

Vo chvíli, keď sa nakupujúci začne riadiť vopred napísaným nákupným zoznamom, zamedzí bezhlavému nakupovaniu všetkého, čo mu príde pod ruku. Vďaka zoznamu bude mať nad sebou väčšiu kontrolu, čo sa týka utrácania, ale zároveň bude mať väčší prehľad o tom, aké potraviny a suroviny mu v domácnosti chýbajú. 

Po registrácii na stránkach Kaufland.sk si môže záujemca o nákup pozrieť kompletnú ponuku sortimentu a položky, ktoré má v pláne kúpiť, si môže pridať do nákupného zoznamu. Spravovať ho môže dokonca aj viac ľudí, a tak budú mať všetci zainteresovaní o plánovanom nákupe prehľad. Kaufland nákupný zoznam môže byť buď v elektronickej podobe, alebo si ho môžete pre istotu aj vytlačiť. 

Výrobky predávané pod značkou supermarketu

Veľmi často platí, že neznačkové produkty, ktoré sa predávajú pod značkou supermarketu, sú lacnejšie ako tie značkové. Čo sa kvality týka, tá je obvykle rovnaká, alebo naopak prekvapujúco ešte vyššia. Tieto privátne značky, ako sa produktom predávaným pod značkou supermarketu hovorí, nájdu kupujúci v Bille, v Tescu, v Kauflande, aj v predajniach Fresh, či v letáku COOP Jednota, v tlačenej alebo online podobe. Privátne produkty sa dajú väčšinou spoznať podľa svojich jednoduchých obalov a samozrejme podľa loga danej spoločnosti. Napríklad v online letáku COOP Jednota nájdete domáce, zahraničné i vlastné značky výrobkov, ktoré si získali u zákazníkov veľkú obľubu.

Ďalšie tipy na lacnejší nákup

Zopár eur môže zákazník ušetriť aj v momente, kedy namiesto balenej vody využije vodu z vodovodného kohútika, ktorá je rovnako pitná ako tá, ktorú predávajú v supermarketoch. Niekoľko štúdií dokázalo, že v momente, kedy sa človek vyberie nakupovať hladný, má tendenciu nakúpiť viac vecí, preto je vhodné sa pred plánovaným nákupom najesť. V každom prípade by mala byť po ruke aj nákupná taška, ktorá prispieva nielen k ušetreniu vynaložených financií za jednorazovú tašku v obchode, ale zároveň prispeje k šetreniu životného prostredia. 

Akonáhle je v obchode akciový tovar, neznamená to hneď, že ho musí zákazník do nákupného košíka nahádzať vo veľkom. Rovnako je dôležité aj nakupovanie cenovo výhodných produktov a tiež nakupovanie takého množstva potravín, ktoré je konzument schopný zjesť. Zbytočným plytvaním potravín človek nielen prerobí, ale ešte navyše prispeje k zhoršeniu stavu životného prostredia.