Čo potrebujete vedieť, keď sa vám narodilo bábätko?

Príchod nového člena rodiny so sebou prináša aj mnoho nových vecí a skúseností pre samotných rodičov. Najmä mamičky zistia, ktorý je najlepší cumlík pre novorodenca, ako správne dojčiť a neskôr, ako sa hrať s bábätkom, ale aj mnoho iného. Materstvo je nádherným obdobím v živote každej ženy. Nie každá má príležitosť prežiť ho niekoľkokrát v živote, a preto by ste si každé jedno tehotenstvo, aj to možno jediné, mali užiť plnými dúškami. Byť matkou je natoľko prirodzené, že sa mamičky musia učiť iba veľmi málo. Samozrejme, dobrá rada od mamy či blízkej kamošky je nad zlato, ale nepochybne by ste všetko zvládli aj bez nej.  

Ako správne dojčiť?

To, s čím by ste možno mohli mať problémy je dojčenie. U niektorých rodičiek sa dieťatko krásne prisaje k prsníku od prvého dňa a žena sa s tým nijako výraznejšie netrápi. No druhú skupinu žien predstavujú tie mamičky, ktoré aj napriek tomu, že veľmi chcú, nedarí sa. Vtedy je vhodné kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá vám detailne ukáže, ako správne dojčiť, ako priložiť dieťa k prsníku, zodpovie vám na všetky vaše otázky a uvoľní nahromadený stres, ktorý veľmi často matky prežívajú, ak sa im nedarí spustiť laktáciu. 

Dojčenie a cumlík

Laktačné poradkyne cumlík veľmi neodporúčajú, pretože ak nič iné, tak zásadne komplikuje dojčenie. Ak teda zháňate najlepší cumlík pre novorodenca, potom hľadajte taký, ktorý sa čo najviac podobá bradavke. Najlepší cumlík pre novorodenca by mal podporovať správny vývoj podnebia a čeľuste dieťaťa, nemal by spôsobovať posun zubov a mal by novorodencovi umožniť slobodne dýchať. 

Užívajte si…

To najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť je, že aj napriek častej únave by ste si mali chvíle so svojím uzlíkom šťastia užívať plnými dúškami. Je dôležité hrať sa s bábätkom a poskytovať mu čo najviac podnetov prospešných pre jeho vývin a napredovanie. Dajte mu do ručičky rôznorodé materiály, zaujmite ho najrôznejšími zvukmi, nechajte ho spoznávať okolitý svet. 

Hrať sa s bábätkom môžete tiež pomocou čierno-bieleho leporela, ktoré ho, nepochybne, zaujme. Nechajte ho vziať do ručičky fazuľku, ale aj paradajku či zemiak. Hranaté, ale aj oválne predmety. Samozrejme, všetko pod dozorom! 

Dieťa musí objavovať! To je pre neho tá najlepšia a najkrajšia hra.