Konečne som sa rozhodla kúpiť si vlastný byt v novostavbe a celý si ho zariadiť podľa seba. Vyštudovala som architektúru, ale to čomu sa venujem je realizácia interiérov. Keďže pri časovo náročnej práci je veľmi ťažké zavrieť sa niekoľko hodín do miestnosti, rozhodla sa som sa načerpať inšpiráciu na týždňovej dovolenke v Tatrách. Našla som krásny penzión v Poprade, kde som si na týždeň našla útočisko a mohla sa venovať iba svojmu bytu. Rozhodla som sa s vami podeliť o dôležité časti, na čo treba myslieť pri vymýšľaní interiérového dizajnu.
Problém s interiérovým dizajnom je veľký. Často si ho totiž ľudia pomýlia s dekoráciou interiéru. Zatiaľ čo prvé sa týka navrhovania celého obytného priestoru od nuly, druhé sa týka zdobenia existujúceho obytného priestoru pridaním nábytku a čalúnenia. Interiérový dizajn je skutočne veda, ktorá je viazaná svojimi vlastnými prvkami a zásadami a nie je to také jednoduché, ako si človek predstavuje!
Priestor
Priestor je jedným z najdôležitejších prvkov
dizajnu v interiéroch. Priestor slúži ako základ, na ktorom je postavený celý
návrh interiéru. Preto je nevyhnutné, aby si dizajnér dobre uvedomil dostupný
priestor, jeho rozmery a nástroje.
Línie
Línie sú zodpovedné za vytvorenie pocitu harmónie, kontrastu a jednoty v životnom priestore. Definujú tvary a pôsobia ako vizuálni sprievodcovia vnútorného priestoru. Čiary sú rozdelené do troch typov – horizontálny, vertikálny a dynamický. Kým vodorovné čiary zdobia štruktúry ako stoly, stoličky a postele, zvislé čiary nájdete na oknách a dverách. Dynamické alebo uhlové čiary, ktoré sú orientované na činnosť, dodávajú drámu a možno ich vidieť na štruktúrach, ako sú schody. Návrhár interiérov musí vedieť, ako využiť tieto línie na definovanie tvarov, čo je ďalší dôležitý prvok pri návrhu interiéru.
Svetlo
Svetlo je jedným z najviditeľnejších prvkov v interiérovom dizajne. Svetlo zapadá do nálady a atmosféry obytného priestoru a zdôrazňuje každý ďalší prvok vrátane priestoru a línie. Akcentové svetlá sú určené na zvýraznenie konkrétneho kusu nábytku alebo položky, ako sú umelecké diela, sochy a podobne.
Farby
Farby nepotrebujú žiadny špeciálny úvod. Farby vytvárajú estetické spojenie medzi objektami a nastavujú náladu. Farby sa musia vyberať na základe psychológie a spôsobu myslenia obyvateľov. Napríklad červená je vynikajúcou voľbou pre jedáleň, pretože podporuje chuť do jedla a zelená pre spálňu, pretože je to farba pokoja a zdravia. Každá farba má tri odlišné vlastnosti, a to odtieň, hodnotu a intenzitu, Interiérový dizajnér si musí byť vedomý týchto charakteristík, aby mohol vykonávať rôzne kombinácie. Farby sú všeobecne klasifikované, ako primárne a sekundárne a tiež sú rozdelené do doplnkových, analogických a monochromatických farieb.
Textúra
Textúra sa zaoberá hlavne povrchmi a určuje, ako povrch vyzerá. Textúra dodáva hĺbku definuje pocit, vzhľad a konzistenciu povrchu.
Vzory
Vzory zvyšujú záujem, životnosť interiéru a pracujú spolu s farbami. Vzory rozprávajú svoj príbeh a pridávajú prvky kontinuity a plynulého prechodu do životného priestoru. Vzory môžu mať akýkoľvek tvar, ale väčšinou pozostávajú z atraktívnych a opakujúcich sa vzorov.