Spoločnou spotrebou proti nadmernému konzumu

Mnohí sociológovia, ekonómovia, ekológovia či kulturológovia označujú súčasnú spoločnosť prívlastkom konzumná. Kritici spoločenského usporiadania orientovaného na spotrebu pritom poukazujú na to, že nadmerný konzum predstavuje pre ľudstvo veľké riziko, najmä pre jeho negatívne dôsledky na životné prostredie. Lenže ako znížiť svoj konzum? Jednou z možných odpovedí na túto otázku je spoločná spotreba.

O čo ide

Princíp spoločnej spotreby je v postate veľmi jednoduchý. Všetci vlastníme výrobky, ktoré sú síce užitočné, ale využívame ich len sporadicky. Príkladom môžu byť vŕtačky, ponorné čerpadlá, kosačky a podobne. Väčšinu času ležia nepoužité niekde v pivnici, siahneme po nich len pár dní v roku, doslova na pár hodín.

Namiesto toho, aby len tak ležali skladom, ich môžeme požičať iným ľuďom, a to buď zadarmo alebo za symbolickú sumu. Na oplátku zas oni požičajú iné veci nám. Znížime tým svoju spotrebu a zároveň ušetríme nemalé finančné prostriedky. Nemusíme predsa všetko za každú cenu vlastniť, mnohé produkty stačí zdieľať navzájom. K ich spotrebe (využitiu) dôjde spoločne viacerými ľuďmi, odtiaľ názov spoločná spotreba.

 Pridajte sa

Prvé úvahy o spoločnej spotrebe sa objavili už v 70. rokoch minulého storočia, ale do praktického života sa výraznejšie aplikovali až dnes. Dopomohla k tomu nielen osveta a postupné prehodnocovanie konzumného spôsobu života, ale v nemalej miere aj internet. Vznikajú stále nové špecializované internetové portály, ktoré uľahčujú kontakt medzi tými, ktorí požičiavajú a tými, ktorí si potrebujú požičať.

Samozrejme, môžete využiť aj tradičnejšie formy spoločnej spotreby, ako sú napríklad bezplatné trhy, na ktorých dochádza k výmene vecí, ktoré jedna strana už nepotrebuje a druhá strana, naopak, áno. Nájdete tam takmer všetko – od bicyklov až po konferenčné stoly. Alebo navštívte tzv. knižnice vecí. Fungujú ako bežné knižnice, len si nepožičiavate knihy, ale množstvo iných praktických produktov, o ktorých už bola reč. Možností je veľa. Vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Odmenou vám bude príjemný pocit nielen z toho, že ste ušetrili peniaze, ale hlavne z toho, že zníženou spotrebou ste aspoň trochu šetrili životné prostredie.