Začnite sa pripravovať na leto s výborným doplnkom do záhrady, ktorý určite poteší!

Investícia do nadzemného bazéna nie je taká veľká, ako by sa mohlo zdať. Stačí rovná plocha a šikovné ruky, deň času a deti majú nové miesto na svoje hry. Kvalitný zapustený bazén z prefabrikovaných prvkov zase skrášľuje záhradný priestor spolu so záhradným nábytkom pri rodinných domoch a umožňuje užívateľovi využívať modernú bazénovú technológiu. Bazénová voda si aj napriek tomu vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Plánovanie a výber dizajnu

Mali by ste, samozrejme, začať s projektom. Najprv musíte posúdiť stav miesta, určiť miesto, kde bude bazén umiestnený, zvoliť rozmery nádrže, konfiguráciu misky atď. Dôležitým bodom je úroveň výskytu prvého horizontu podzemnej vody v lokalite. Ak je tento indikátor menší ako jeden meter, t. podzemná voda stúpa vysoko, neodporúča sa v šachte vybudovať stacionárny bazén.

Keď je miesto vybrané, musíte vziať list papiera a nakresliť naň budúcu štruktúru. Mali by ste zvoliť konfiguráciu misky a jej hĺbku, ako aj umiestnenie všetkých komunikácií: miesto prívodu vody, rebrík pre zostup, miesto inštalácie filtra, prepad, podsvietenie, vonkajšie osvetlenie atď.

Určite by stálo za to pre takýto projekt kontaktovať stavebného partnera pre odbornú radu a pomoc pri stavebnej práci. DELTA Slovakia je výborná možnosť v tomto ohľade.

Údržba

Bazén nestačí len postaviť a sprevádzkovať. Každý bazén, pokiaľ v ňom voda zostáva dlhšiu dobu, vyžaduje trvalú starostlivosť. Odmenou je radosť z krištáľovo čistej vody.

Aj pri nadzemných bazénoch je nevyhnutné vykonávať okrem iného preplach filtračného piesku a čistiť sitká filtrácie. Zostane na vás aj sledovanie kvality vody, tj. meranie hodnoty pH a dávkovanie dezinfekcie. Ako “prevádzkovateľ bazéna” sa budete musieť starať aj o dávkovanie bazénovej chémie na základe nameraných hodnôt, o vysávanie bazéna, čistenie vodnej hladiny a vo finále aj o zazimovanie a odzimovanie nádrže. Posledná menovaná činnosť môže odpadnúť, pokiaľ bazén na zimu vypustíte a schováte v suchu.

Všeobecne sa do bazénov odporúča napúšťať pitnú vodu. Je už vopred ošetrená. Neoplatí sa bazén plniť zo záhradnej studne a už vôbec nie z potoka, ktorý tečie obďaleč. Než zlikvidujete všetky mikroorganizmy, bude vás to stáť viac než si objednať cisternu s pitnou vodou, ak nemôžete vodu priviesť hadicou z vodovodu.

Pre dlhodobú údržbu bazéna sa doporučuje robotický bazénový vysávač, ktorý sa určité postará o to, aby dno bazéna bolo čisté bez toho, aby ste museli využiť vysoké množstvo námahy manuálnou prácou.