Nakupovanie v supermarkete

Ako čo najviac ušetriť na nákupoch potravín

Nákupy potravín patria k takmer každodennej rutine. Sú aj takí, ktorí robia veľké nákupy niekoľkokrát mesačne a zúčastňuje sa ich celá rodina. Pri takýchto výjazdoch do obchodov človek rýchlo zistí, že nákup potravín mesačne tvorí jednu z najväčších položiek rodinného rozpočtu. Oplatí sa preto zužitkovať tipy a rady, vďaka ktorým je možné ušetriť peniaze pri každom jednom nákupe, a to nezanedbateľnú čiastku. Potraviny sú totiž okrem pohonných hmôt a energií ďalšou kategóriou, ktorú nadpriemerne zasiahla inflácia.

Tipy na cenovo výhodné nákupy

Pri nakupovaní nám najväčší finančný obnos dokáže ušetriť jednoznačne tovar v akcii. Rovnako výhodné je aj porovnávanie konkurenčných ponúk, nakupovanie sezónnych produktov, alebo spísanie nákupného zoznamu. Pri nákupnom zozname je dôležité ho aj následne dodržiavať a nedať sa zlákať tým, čo na zozname nefiguruje.

Nakupovanie tovaru výberom z akčných letákov

Hypermarkety a supermarkety sa medzi sebou doslova predbiehajú, ktorý z nich ponúkne zákazníkom najlákavejší tovar v akcii. Počas nakupovania by však mal byť zákazník obozretný a nenakupovať dané produkty hneď, akonáhle na nich vidí štítok so zľavou. Stáva sa totiž, že nie vždy sú produkty označené ako akciový tovar naozaj cenovo výhodné. Kupujúci by mal najprv skontrolovať, aké cenové ponuky za dané produkty sa nachádzajú u konkurencie, a až následne sa pustiť do nákupu tovaru uvedeného v akciových letákoch. Na rýchle porovnanie akciového tovaru sú vhodné internetové obchody. Nákup potravín online na Slovensku umožňuje napríklad hypermarket Tesco.

Nakupovanie akciových produktov do zásoby

Akonáhle kupujúci objaví tovar, ktorý je v zľave a týka sa to predovšetkým trvanlivého tovaru, zvádza to k zakúpeniu niekoľkých kusov do zásoby. Ideálne je nakupovať také množstvo, o ktorom je zákazník presvedčený, že sa v domácnosti zužitkuje v dohľadnom čase a hlavne počas trvania záruky výrobku. Napríklad taký olej v akcii alebo najlacnejšie maslo v akcii je v akčných letákoch obchodov naozaj často, nie je preto nutné vytvárať si nadmerné zásoby, ktoré následne veľmi často končia v odpade. Pre rastlinné maslo, ktoré je v akcii by sa mal tak kupujúci vybrať až vo chvíli, keď ho naozaj potrebuje, nie v momente, keď ho objaví uvedené v akciovom letáku. 

Výber sezónnych potravín

Okrem nakupovania podľa akciových letákov je výhodné aj nakupovanie tzv. sezónnych potravín, predovšetkým ovocia a zeleniny. Plodiny, ktoré sú vypestované na Slovensku, nie z dovozu, bývajú lacnejšie, hlavne pokiaľ ide o sezónne ovocie. V lete je preto ideálne kupovať jahody, čučoriedky, mrkvu, uhorky alebo napríklad rajčiny a v zime dať prednosť napríklad jablkám. Chceme predsa jesť čerstvo, zdravo, chutne a bez zbytočného plytvania a je na to naozaj dostatok pádnych dôvodov.

Nakupujte s nákupným zoznamom

Vo chvíli, keď sa nakupujúci začne riadiť vopred napísaným nákupným zoznamom, zamedzí bezhlavému nakupovaniu všetkého, čo mu príde pod ruku. Vďaka zoznamu bude mať nad sebou väčšiu kontrolu, čo sa týka utrácania, ale zároveň bude mať väčší prehľad o tom, aké potraviny a suroviny mu v domácnosti chýbajú. 

Po registrácii na stránkach Kaufland.sk si môže záujemca o nákup pozrieť kompletnú ponuku sortimentu a položky, ktoré má v pláne kúpiť, si môže pridať do nákupného zoznamu. Spravovať ho môže dokonca aj viac ľudí, a tak budú mať všetci zainteresovaní o plánovanom nákupe prehľad. Kaufland nákupný zoznam môže byť buď v elektronickej podobe, alebo si ho môžete pre istotu aj vytlačiť. 

Výrobky predávané pod značkou supermarketu

Veľmi často platí, že neznačkové produkty, ktoré sa predávajú pod značkou supermarketu, sú lacnejšie ako tie značkové. Čo sa kvality týka, tá je obvykle rovnaká, alebo naopak prekvapujúco ešte vyššia. Tieto privátne značky, ako sa produktom predávaným pod značkou supermarketu hovorí, nájdu kupujúci v Bille, v Tescu, v Kauflande, aj v predajniach Fresh, či v letáku COOP Jednota, v tlačenej alebo online podobe. Privátne produkty sa dajú väčšinou spoznať podľa svojich jednoduchých obalov a samozrejme podľa loga danej spoločnosti. Napríklad v online letáku COOP Jednota nájdete domáce, zahraničné i vlastné značky výrobkov, ktoré si získali u zákazníkov veľkú obľubu.

Ďalšie tipy na lacnejší nákup

Zopár eur môže zákazník ušetriť aj v momente, kedy namiesto balenej vody využije vodu z vodovodného kohútika, ktorá je rovnako pitná ako tá, ktorú predávajú v supermarketoch. Niekoľko štúdií dokázalo, že v momente, kedy sa človek vyberie nakupovať hladný, má tendenciu nakúpiť viac vecí, preto je vhodné sa pred plánovaným nákupom najesť. V každom prípade by mala byť po ruke aj nákupná taška, ktorá prispieva nielen k ušetreniu vynaložených financií za jednorazovú tašku v obchode, ale zároveň prispeje k šetreniu životného prostredia. 

Akonáhle je v obchode akciový tovar, neznamená to hneď, že ho musí zákazník do nákupného košíka nahádzať vo veľkom. Rovnako je dôležité aj nakupovanie cenovo výhodných produktov a tiež nakupovanie takého množstva potravín, ktoré je konzument schopný zjesť. Zbytočným plytvaním potravín človek nielen prerobí, ale ešte navyše prispeje k zhoršeniu stavu životného prostredia. 

oprava okien

Prečo sa oplatí pravidelne servisovať vaše okná?

Okná, tak ako všetky súčasti vášho domu či bytu sa bežným používaním opotrebúvajú. Pravidelný servis okien je riešením, ktorým môžete predchádzať vzniku komplikácií a zabezpečiť dlhú životnosť vašich okien.

Na okná a ich životnosť vplýva hneď niekoľko externých faktorov naraz.  Vonkajšie podmienky, poveternostné vplyvy ale aj teplotné výkyvy majú vplyv na rozťažnosť materiálu. Úlohu zohráva aj zrenie (sadanie) stavby a samozrejme aj manuálne používanie. V niektorých prípadoch, najčastejšie v prvých rokoch po dokončení stavby, dochádza k nutnosti nastavenia okien. V tomto prípade nejde o žiadnu závadu či chybnou montážou okien, je to len dôsledok prirodzeného procesu.

Pravidelný servis okien ako prevencia

Niekedy sa však môže stať, že okná neboli správne nastavené. A to môže značne ovplyvniť ich tepelnoizolačné vlastnosti. Vedeli ste, že pri nesprávnom nastavení okien môže dochádzať k úniku v priemere 40% tepla z domácnosti? Takýmto spôsobom prichádzate nielen o teplo, aj ale o peniaze a zároveň si nepomôžete ani čo sa týka zdravia domácnosti. Nedostatočné alebo zlé tesnenie môže mať za následok zvýšenú vlhkosť v domácnosti a tým aj riziko vzniku plesní. Plesne určite nie sú to, čo by každý chcel mať doma. Tieto malé mikroorganizmy môžu mať za následok vznik či zhoršenie zdravotných ťažkostí, ako sú alergie či astma. Aj v tomto prípade môže byť riešením a prevenciou pravidelný servis okien

Okná by sa mali servisovať pravidelne, aby ste predchádzali vzniku spomínaných nepríjemností. 

Čo servis okien zahŕňa? 

Otváracie prvky okien obsahujú pohyblivé časti, ktoré umožňujú ich otváranie. Tieto časti je potrebné pravidelne kontrolovať a aspoň raz do roka uskutočniť mazanie okien. Mazanie okien je pre ich funkčnosť rovnako dôležité, ako napríklad mazanie automobilových súčiastok. Ak sa mazanie okien zanedbá, môže dochádzať k brúseniu a opotrebúvaniu jednotlivých častí. Zanedbať by sa nemala ani kontrola či prípadná výmena tesnenia na oknách. Výmena tesnenia na oknách nie je nevyhnutná ihneď, ako vám cez okno začne prefukovať. Niekedy stačí len zvýšiť prítlak na kovaní. Ak však zvýšenie prítlaku nestačí a cez okno naďalej prefukuje, vtedy je potrebná výmena tesnenia na oknách.

Revíziu a servis okien by ste však mali nechať na odborníkov, ktorí dokážu zhodnotiť aktuálny stav vašich okien. V niektorých prípadoch dokážu zistiť problém skôr, ako oko laika. Najčastejšími problémami pri revízii okien sú nedostatočná izolačná funkcia, nedostatočná funkčnosť a pohyblivosť okien, nábeh na poškodenie kovania či presklenia či poškodenie pántov. 

Pravidelný servis okien vám môže pomôcť týmto problémom a poškodeniam predchádzať. Zároveň tak zvýšite efektívnosť vašich okien a znížite náklady na prípadné opravy poškodení či výmenu okien.

Čo potrebujete vedieť, keď sa vám narodilo bábätko?

Príchod nového člena rodiny so sebou prináša aj mnoho nových vecí a skúseností pre samotných rodičov. Najmä mamičky zistia, ktorý je najlepší cumlík pre novorodenca, ako správne dojčiť a neskôr, ako sa hrať s bábätkom, ale aj mnoho iného. Materstvo je nádherným obdobím v živote každej ženy. Nie každá má príležitosť prežiť ho niekoľkokrát v živote, a preto by ste si každé jedno tehotenstvo, aj to možno jediné, mali užiť plnými dúškami. Byť matkou je natoľko prirodzené, že sa mamičky musia učiť iba veľmi málo. Samozrejme, dobrá rada od mamy či blízkej kamošky je nad zlato, ale nepochybne by ste všetko zvládli aj bez nej.  

Ako správne dojčiť?

To, s čím by ste možno mohli mať problémy je dojčenie. U niektorých rodičiek sa dieťatko krásne prisaje k prsníku od prvého dňa a žena sa s tým nijako výraznejšie netrápi. No druhú skupinu žien predstavujú tie mamičky, ktoré aj napriek tomu, že veľmi chcú, nedarí sa. Vtedy je vhodné kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá vám detailne ukáže, ako správne dojčiť, ako priložiť dieťa k prsníku, zodpovie vám na všetky vaše otázky a uvoľní nahromadený stres, ktorý veľmi často matky prežívajú, ak sa im nedarí spustiť laktáciu. 

Dojčenie a cumlík

Laktačné poradkyne cumlík veľmi neodporúčajú, pretože ak nič iné, tak zásadne komplikuje dojčenie. Ak teda zháňate najlepší cumlík pre novorodenca, potom hľadajte taký, ktorý sa čo najviac podobá bradavke. Najlepší cumlík pre novorodenca by mal podporovať správny vývoj podnebia a čeľuste dieťaťa, nemal by spôsobovať posun zubov a mal by novorodencovi umožniť slobodne dýchať. 

Užívajte si…

To najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť je, že aj napriek častej únave by ste si mali chvíle so svojím uzlíkom šťastia užívať plnými dúškami. Je dôležité hrať sa s bábätkom a poskytovať mu čo najviac podnetov prospešných pre jeho vývin a napredovanie. Dajte mu do ručičky rôznorodé materiály, zaujmite ho najrôznejšími zvukmi, nechajte ho spoznávať okolitý svet. 

Hrať sa s bábätkom môžete tiež pomocou čierno-bieleho leporela, ktoré ho, nepochybne, zaujme. Nechajte ho vziať do ručičky fazuľku, ale aj paradajku či zemiak. Hranaté, ale aj oválne predmety. Samozrejme, všetko pod dozorom! 

Dieťa musí objavovať! To je pre neho tá najlepšia a najkrajšia hra.

Nový mesiac ako nástroj plnenia si snov

Už dlho si chcete splniť ciele a sny? Každý mesiac máte šancu začať odznova. Nepremeškajte príležitosť znovuzrodenia Mesiaca. Nov Vás čaká za rohom.

Každý mesiac dochádza k zarovnaniu Slnka a Mesiaca, čím vzniká na oblohe zdanlivo temná noc. Oblohu pohltí plášť, a stáva sa ideálnym miestom pre pozorovanie rôznych nebeských telies, hviezd alebo planét. Tento večer možno  prirovnať ku koncu, ba aj k začiatku lunárneho kalendára. Je to večer zmien, inak nazývaný Nový Mesiac/Nov. Túto udalosť možno taktiež nazvať obdobím znovuzrodenia. Vedeli to už aj farmári niekoľko desaťročí dozadu. Tento čas zvykli využiť na zasadenie semien rastlín alebo potravy. Práve v EZO-TV, sme si pre Vás pripravili jednoduchého sprievodcu, ktorý Vám ukáže ako využiť toto obdobie vo svoj prospech. Práve počas Novu odporúčame stanovenie si životných, osobných a profesionálnych cieľov a ašpirácií.

Pred začatím rituálu Nového Mesiaca, si dôkladne premyslite po čom naozaj túžite. Čo by ste napríklad radi zmenili týkajúc sa Vášho ducha alebo možno práce? Aké energie si chcete tento mesiac privodiť? Ak ste stratení v tom, čo si naozaj prajete, máme pre Vás jednoduchý spôsob otvorenia mysle a nájdení seba samého. 

Rituál, ktorý Vám privodí pozitívne energie

Nájdite si priestor, kde budete sami a kde budete mať ticho. Cestovanie autobusom alebo práca nie sú ideálnym miestom na premýšľanie. Upokojte sa. Začnite hlbokým nádychom a výdychom. Pokračujte až kým budete mať pocit, že sa Vaše telo cíti ťažké ako kameň a uvoľnené. Následne si vypíšte list cieľov. Píšte ich tak, akoby boli prítomnosťou a realitou, nie budúcnosťou. Držte sa avšak pravidla, že čím menej prianí, tým lepšie sa na ne dokážete sústrediť. Ciele si môžete stanoviť rôzne, veľké či malé. Buďte špecifický, a myslite na detaily.

A čo ďalej? Ďalej Vám už len ostáva samotný rituál, ktorý Vám pomôže pri plnení si svojich snov. Najlepšie je ak sa tento rituál udeje počas noci Novu, no môže sa stať, že Vám to časovo nevyhovuje. V tomto prípade si dajte záležať na tom aby ste ho vykonali v rozmedzí 48 hodín. 

Ako na rituál?

Začnite očistou. Vyčistite si hlavu od zbytočných myšlienok, dajte si kúpeľ, možno aj popratajte a spojte sa so svojím duchom. Pripravte Váš list ambícií a prečítajte si ich niekoľkokrát nahlas. Poďakujte sa Mesiacu za všetko, čo do Vášho života priniesol a ukončite tento rituál. Ukončenie rituálu nie je špecifický dané, no možno ho ukončiť napríklad poklonou alebo poslednou ďakovnou myšlienkou. Odložte si list niekde v svojej blízkosti, najlepšie ak ho máte v dohľade. Na spln ho vyhoďte, spáľte alebo ukryte, tak aby ste ho nevedeli nájsť. V tejto fáze je to na sile vesmíru aby Vám pomohol splniť si svoje sny. V ďalší Nov si nemusíte stanoviť nové ciele. Môžete sa opäť zamyslieť nad tým, čo ste si naposledy priali, a možno Váš plán detailnejšie prepracovať. Trvanie celého procesu je  individuálne. Niektorí ľudia sa dokážu naladiť do stavu pokoja skôr než iní. Vymedzte si avšak aspoň 45 minút na celý proces, vrátane stanovenia cieľov.

Viac o Nove a jeho vplyve sa dozviete na EZO-TV. V prípade otázok alebo záujmu o dodatočné rituály, sa môžete hocikedy obrátiť na našich poradcov a veštcov.

Bio a eko obchod – záchrancovia prírody

Súčasná doba je plná chémie, ktorá prenasleduje ľudstvo takmer na každom kroku. Je preto veľmi dôležité odľahčiť planétu aspoň čiastočne. Aby to malo zmysel, v prvom rade musí začať každý sám od seba. Pre všetkých tých, ktorí chcú vo svojom živote niečo zmeniť a vpustiť do svojich dní viac prírody, vznikol bio obchod alebo tiež eko obchod, v ktorých nájdete všetko, čo potrebujete. 

Bio obchod – čo by sme si mali predstaviť?

V takomto obchode nájdete iba čisto prírodné produkty. Ide najmä o bioaktívne zmesi pre deti, ale aj pre dospelých, bylinné čaje a tinktúry. Pri nachladnutí vášho dieťaťa je noštek veľmi často podráždený od jeho pravidelného utierania. Vtedy pomôže napríklad detský nosný olej, ktorý jemnú pokožku upokojí a ochráni. Ak sa po večeroch trápite a nemôžete spať, nemusíte okamžite utekať do lekárne. Adekvátnou alternatívou bude bioaktívna zmes, ktorá vám s poruchou spánku určite pomôže. Nosné kvapky pokojne nahradí inhalačná tyčinka, ktorá upchatý nos po niekoľkých vdýchnutiach uvoľní. Dostupné sú tiež inhalačné tyčinky na nevoľnosť alebo pre uvoľnenie stresu. 

Bio obchod ponúka rôznorodé sypané čaje, tinktúry pre zlepšenie trávenia či proti bolestiam hlavy. Nájdete tam skutočne všetko, čo potrebujete. Je dôležité si uvedomiť, že všetko, čo nanášame na našu pleť a prijímame do tela vplýva na naše zdravie. Preto by sme mali dbať na kvalitu potravín a produktov, ktoré dennodenne používame. 

Nielen človek, ale aj príroda…

Bio obchod by bol veľmi málo na to, aby sme mohli ovplyvniť stav našej planéty. S tým mu preto pomáha eko obchod. Ideálne je, ak sa v rámci jedného obchodu prelínajú obe tieto zložky. Eko obchod sa snaží propagovať a využívať na balenie svojich produktov ekologické obaly. Čo to znamená? Ide predovšetkým o kompostovateľné materiály, ktoré sú šetrné k našej prírode a je možné ich využívať v domácnosti opakovane. Reč je napríklad o bambusových slamkách na nápoje, o bioplastoch alebo o škatuliach na potraviny, ktoré sú vyrábané z obnoviteľnej a biologicky odbúrateľnej lepenky. 

Materiály využívané na obaly sú 100% recyklovateľné, za čo nám bude planéta vďačná! Podporte bio alebo eko obchod a zároveň tak vaše, ale aj zdravie našej planéty, svojím nákupom.

Pravidlá pre vytváranie elegantných štylizácií


Elegantný vzhľad si vyžaduje vylepšenie našej štylizácie do najmenších detailov. Aby sme vyzerali štýlovo a elegantne, nemôžeme si dovoliť ani tie najmenšie nedostatky, preto vám dnes napovieme, ako vytvoriť elegantné kombinácie, v ktorých budeme vyzerať perfektne.

Princíp minimalizmu

Prvým pravidlom, ktoré treba mať na pamäti, pokiaľ ide o elegantnú štylizáciu, je miera. Elegancia sa prejavuje v jednoduchosti a rovnováhe medzi pohodlím a túžbou prejaviť sa. Pri vytváraní elegantných štylizácií treba venovať osobitnú pozornosť tomu, aby náš outfit mal čo najmenej prvkov a aby každý z nich bol jednoduchý a decentný.  Preto môžeme úspešne nosiť klasické čierne šaty s rukávom ¾, ku ktorým si oblečieme nepriehľadné pančucháče a dámske kožené lodičky, a všetko doplní jemný náhrdelník. Elegantne budete vyzerať aj v košeli a cigaretových nohaviciach, ktoré budú vyzerať skvele s lodičkami na vysokých podpätkoch. Akcentom v takej štylizácii môže byť opasok v kontrastnej farbe, s ozdobnou sponou. Čo by ste určite nemali robiť v prípade vyššie popísanej štylizácie, je pridávanie farebných šperkov alebo nosenie doplnkového oblečenia plného kontrastných farieb. Rozhodne by sme to nemali preháňať s mejkapom alebo účesom, ktoré sú tiež súčasťou štylizácie. Príliš provokatívne líčenie alebo príliš upravené vlasy nám vezmú eleganciu.

V súlade s etiketou

Je tiež potrebné pripomenúť, že každé oblečenie, najmä elegantné, by malo byť prispôsobené okolnostiam. Správne prispôsobené oblečenie je prejavom úcty k ostatným, ale zároveň vďaka nemu budeme vnímaní ako ľudia, ktorí majú vkus.  V elegantných štylizáciách by ste sa mali vyhnúť hlbokým výstrihom, otvoreným chrbtom alebo ramenám, najmä v prípade obchodných rokovaní, a tiež sukniam siahajúcim nad stehno. Takisto akékoľvek mini šaty sú úplne neprijateľné. Mali by sme tiež pamätať na to, že keď ideme na formálne stretnutie, mali by sme so sukňou alebo šatami nosiť pančuchové nohavice. Holé nohy, rovnako ako odhalené prsty nôh alebo päty, sú dokonca aj v lete jednoznačným faux pas.

Dôraz na detaily

Ako sme už spomínali, elegancia sa prejavuje v dôraze na detaily. To platí nielen pre náš outfit, ale aj pre doplnky alebo … starostlivosť. Pokiaľ ide o doplnky, okrem toho že by mali byť zladené v súlade s vyššie popísaným princípom minimalizmu, stojí zato staviť na tie najkvalitnejšie. Značkové hodinky, šperky z drahých kovov alebo kožené doplnky sú dokonalým doplnkom štylizácie. Nemôžeme však zabúdať na také detaily, ako je použitie jemných parfumov s nenápadnou vôňou alebo perfektný mejkap, dobre upravené ruky a nechty. Je tiež potrebné dodať, že zmysel pre detail sa vzťahuje aj na prvky nášho šatníka, ktoré by mali byť čerstvo vypraté, vyžehlené a bez známok nečistôt. Ak tieto prvky nedopracujeme, napriek perfektne pasujúcemu strihu nášho outfitu nebudeme pôsobiť elegantne a rozhodne sa nebudeme cítiť pohodlne.

Dúfame, že Vám naše tipy pomôžu vytvoriť elegantný a štýlový look, ktorý vždy urobí dojem a dodá Vám pocit sebadôvery v každej situácii.

Začnite sa pripravovať na leto s výborným doplnkom do záhrady, ktorý určite poteší!

Investícia do nadzemného bazéna nie je taká veľká, ako by sa mohlo zdať. Stačí rovná plocha a šikovné ruky, deň času a deti majú nové miesto na svoje hry. Kvalitný zapustený bazén z prefabrikovaných prvkov zase skrášľuje záhradný priestor spolu so záhradným nábytkom pri rodinných domoch a umožňuje užívateľovi využívať modernú bazénovú technológiu. Bazénová voda si aj napriek tomu vyžaduje pravidelnú starostlivosť.

Plánovanie a výber dizajnu

Mali by ste, samozrejme, začať s projektom. Najprv musíte posúdiť stav miesta, určiť miesto, kde bude bazén umiestnený, zvoliť rozmery nádrže, konfiguráciu misky atď. Dôležitým bodom je úroveň výskytu prvého horizontu podzemnej vody v lokalite. Ak je tento indikátor menší ako jeden meter, t. podzemná voda stúpa vysoko, neodporúča sa v šachte vybudovať stacionárny bazén.

Keď je miesto vybrané, musíte vziať list papiera a nakresliť naň budúcu štruktúru. Mali by ste zvoliť konfiguráciu misky a jej hĺbku, ako aj umiestnenie všetkých komunikácií: miesto prívodu vody, rebrík pre zostup, miesto inštalácie filtra, prepad, podsvietenie, vonkajšie osvetlenie atď.

Určite by stálo za to pre takýto projekt kontaktovať stavebného partnera pre odbornú radu a pomoc pri stavebnej práci. DELTA Slovakia je výborná možnosť v tomto ohľade.

Údržba

Bazén nestačí len postaviť a sprevádzkovať. Každý bazén, pokiaľ v ňom voda zostáva dlhšiu dobu, vyžaduje trvalú starostlivosť. Odmenou je radosť z krištáľovo čistej vody.

Aj pri nadzemných bazénoch je nevyhnutné vykonávať okrem iného preplach filtračného piesku a čistiť sitká filtrácie. Zostane na vás aj sledovanie kvality vody, tj. meranie hodnoty pH a dávkovanie dezinfekcie. Ako “prevádzkovateľ bazéna” sa budete musieť starať aj o dávkovanie bazénovej chémie na základe nameraných hodnôt, o vysávanie bazéna, čistenie vodnej hladiny a vo finále aj o zazimovanie a odzimovanie nádrže. Posledná menovaná činnosť môže odpadnúť, pokiaľ bazén na zimu vypustíte a schováte v suchu.

Všeobecne sa do bazénov odporúča napúšťať pitnú vodu. Je už vopred ošetrená. Neoplatí sa bazén plniť zo záhradnej studne a už vôbec nie z potoka, ktorý tečie obďaleč. Než zlikvidujete všetky mikroorganizmy, bude vás to stáť viac než si objednať cisternu s pitnou vodou, ak nemôžete vodu priviesť hadicou z vodovodu.

Pre dlhodobú údržbu bazéna sa doporučuje robotický bazénový vysávač, ktorý sa určité postará o to, aby dno bazéna bolo čisté bez toho, aby ste museli využiť vysoké množstvo námahy manuálnou prácou.

Rekonštrukcia bytu a tehotenstvo

Čakáte bábätko a rekonštruujete byt či staviate dom? Na prvý pohľad sa to možno zdá náročné a nezvyčajné… Pravdou však je, že je to celkom častá situácia mladých rodín a ono sa vlastne nie je veľmi čomu diviť. Scenárov ako k daným situáciám dochádza môže byť samozrejme viac, tieto však bývajú najčastejšie a najklasickejšie:

Scenár číslo 1 – proste sa „to“ podarilo. A čo teraz?

Dieťa predsa často nie je plánovanou záležitosťou. Proste sa vám podarilo. Zatiaľ ste s partnerom žili v podnájme a vyhovovalo vám to. Človek sa však s príchodom dieťaťa stáva zodpovednejším, chce sa usadiť a rozhodnutie kúpy vlastného bytu sa výrazne zrýchli. Cenový rozdiel medzi úplne novým moderne vybaveným bytom a trochu starším, ktorý by si malú renováciu zaslúžil je často markantný a preto mladé rodinky často siahnu po tom, ktorý si vlastnými silami do príchodu dieťatka zrenovujú.

Potom sa teda témy rekonštrukcie bytu a príprav na bábätko miešajú v jednom vkuse a kým partner hľadá najvhodnejší leveling system na ukladanie podlahy a diskutuje to s vami, vy mu do toho skáčete s fotkami mantinelu do postieľky, ktorý práve vyberáte.

Scenár č.2 kúpili ste byt a ono sa podarilo hneď.

Niekedy môže byť poradie udalostí obrátené ale výsledok taký istý. Kúpite byt, začnete s rekonštrukciou a pomaly sa začnete o bábätko snažiť. Viete predsa, že to nemusí byť hneď a mnoho párov sa o to snaží niekoľko rokov. Len ako to už býva, keď na danú vec netlačíte, vám sa to podarí hneď. A scenár č.1 sa od tohto momentu opakuje.

Máte to podobne? Tak krásne hniezdenie prajeme!

Ako vybrať ten správny krovinorez práve pre Vás?

Vybrať správny krovinorez síce nie je až tak náročné, ako vymyslieť kuchyňu na mieru presne podľa Vašich snov, predsa len si to však zaslúži dostatok pozornosti.

Poradíme Vám na aké parametre sa pri výbere krovinorezu zamerať, aby ste si vybrali presne taký krovinorez, ktorý pre vás bude úplne najvhodnejší!

Tam kde nestačí sekačka, nastupuje krovinorez

Krovinorez všeobecne využijete tam, kde obyčajná sekačka už nestačí. Sú to napríklad rôzne horšie dostupné miesta či hustejšie porasty. Výkonné modely vystačia aj na odstránenie ľahkých drevín.

Na čo sa pri výbere krovinorezu zamerať:

Na čo ho budete používať?

Úplne najdôležitejšie je zistiť na čo a ako často plánujete krovinorez používať. Chcete si ho zaobstarať na menšiu záhradku s pár horšie dostupnými miestami alebo pôjde opačne o rozsiahly pozemok s hustým porastom? Chcete ho na domáce účely, kde bude využívaný pár krát do roka alebo sa bude používať pravidelne v rámci profesie?

Podľa náročnosti využitia je dobré zamerať sa na k tomu potrebný výkon, pohon, veľkosť a funkčnú výbavu.

Obsluha a ergonómia

Tu je dôležité rovnako ako v predchádzajúcej otázke odpovedať si na to či ste profesionál alebo občasný užívateľ a tiež to, či zvládate uniesť 10 kg stroj alebo budete mať čo robiť aj s 3-4 kilovým. Rovnako máte na výber rôzne typy uchytení, popruhov a zapínacích mechanizmov či rukovätí.

Materiál a kvalita

Čím náročnejšie využitie krovinorezu plánujete, tým kvalitnejšie by malo byť jeho prevedenie. Pre domácich kutilov stačí určite ľahší krovinorez z plastov, ale pre profesionálnejšie používanie by som určite volila kvalitnejšie prevedenie z odolnejších materiálov. 

Záruka a servis

Nezabudnite sa zamerať na to, akú dlhú záruku ponúkajú rôzne firmy a tiež či poskytujú  servis zdarma minimálne v dobe záruky.

Detské regály: ako efektívne a nápadito skrotiť hračky v izbičke dieťaťa

Každý, kto má doma malé dieťa, to dobre pozná. Tú pálčivú bolesť pri stúpnutí na kocku stavebnice, sem kopnutie do traktora s vlečkou, naloženú malými, plastovými zvieratkami, tam zase knižka … Ak s tým chcete skoncovať raz a navždy, poďte sa inšpirovať nápadmi, ktoré sme pre vás vybrali.

Vytvoriť dobre organizovaný priestor je zvlášť v detskej izbe veľmi dôležité. Vaše ratolesti totiž potrebujú miesto, kde sa im bude nielen dobre zaspávať, ale aj kde budú môcť v pokoji plniť všetky predškolské aj školské úlohy. Rušivé vnemy teda nie sú na mieste. Preto obetujte kúsok svojho času a dajte ich hračkám a knižkám svoje miesto.

Regály na hračky do detskej izby

Samostatná, a najlepšie vstavaná skriňa, ktorá by celá slúžila len pre uloženie hračiek, je asi snom mnohých rodičov. Väčšina detských izieb však nie je pre toto extra vybavenie dimenzovaná, takže si často musíme vystačiť s jednoduchým regálom a niekoľkými policami. Detské regály na hračky sú fakt veľmi žiadané. Ale aj s nimi sa dá ďalšej dobre pracovať.

Stačí nakúpiť dostatok boxov, ktoré budú na mieru vyhovovať rozmerom nábytku, a uložiť do nich plyšáky, autíčka, vláčiky, bábiky, stavebnice alebo puzzle. Pre lepšiu prehľadnosť odporúčame boxy popísať, prípadne môžete túto činnosť pojať kreatívne, zapojiť svoje deti a polepiť je príznačnými obrázky, ktoré ocenia hlavne tí najmenší. Mrknite do kategórie koše a truhlice na hračky.

Ak vám police a regály na hračky nestačia, neváhajte, kúpte ďalších pomocníkov, ktorí vám s upratovaním pohádzaných hračiek pomôžu. Môžete sa poobzerať napríklad po látkových košoch, pripomínajúcich plážovú tašku, alebo iných dizajnových kúskoch, ktoré budú dobre vyzerať aj voľne stojace pozdĺž steny.

Autorom článku je online marketingová agentúra www.texto.sk